PL EN

Teatr najantyczniejszy – spotkanie

2018-02-13

22 lutego o godzinie 18.00 Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Dramat staroindyjski w serii Biblioteka Narodowa. M. Krzysztof Byrski – autor przekładu i opracowania – oraz Piotr Rudzki – teatrolog, znawca kultury indyjskiej – opowiedzą o najwspanialszych osiągnięciach klasycznej literatury sanskryckiej, znaczeniu dramatu dla kultury dawnych i współczesnych Indii, a także o Natjaśastrze, czyli traktacie o teatrze.

 

Konwencję delikatną […] charakteryzują piękne stroje, szczególne i rozmaite; występują w niej kobiety i mają miejsce liczne pieśni i tańce… – czytamy w Natjaśastrze. Znakomitą ilustracją kaiśiki wrytti, czyli konwencji delikatnej, jest taniec Bharatanatyam, który w trakcie spotkania wykona Alicja Jezierska.

 

Czwartek, 22 lutego 2018 roku, godz. 18.00

Teatr najantyczniejszy – dyskusja z udziałem

M. Krzysztofa Byrskiego oraz Piotra Rudzkiego

 

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica pod Złotym Słońcem

Rynek 6, Wrocław

 

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

 

 

 

Maria Krzysztof Byrski – profesor nauk humanistycznych; urodzony w Wilnie, syn teatralników Ireny z Szymańskich i Tadeusza. Ukończył studia indologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się na Banaras Hindu Univeristy w Waranasi w Indiach. W latach 1990–1996 przebywał w tym kraju na placówkach dyplomatycznych. Przez kilka dekad związany z Instytutem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autor ponad stu publikacji w języku polskim, angielskim i hindi.

 

Piotr Rudzki – doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Delhijskim. Przez rok doradzał ambasadorowi RP w Indiach Krzysztofowi Mroziewiczowi w sprawach nauki i kultury, organizując m.in. festiwal Polish Autumn India 2000, w czasie którego zaprezentowano tam po raz pierwszy Witkacego, Grotowskiego, Scenę Plastyczną KUL czy zespół Koniaków. Zajmuje się sztukami widowiskowymi. Do niedawna kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 

Alicja Jezierska (Ahalya) – swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 8 lat. Uczyła się tańców indyjskich i Bollywood m.in. u Rady Żivković i Doroty Szaro-Kokot (Shadory). Od 2011 roku ćwiczy Bharatanatyam pod okiem Agnieszki Kapelko. W 2014 roku spędziła pięć tygodni w Indiach w Chennai, gdzie uczyła się klasycznego tańca indyjskiego u Kalaimamani Sailaja. Współpracuje z wrocławską grupą Mayura (Bharatanatyam) i Rangoli Project (Bollywood).

Wróć