PL EN

Cztery dramaty Cypriana Norwida w serii Biblioteka Narodowa już w księgarniach!

Premiera najnowszego tomu z serii Biblioteka NarodowaCzterech dramatów Cypriana Norwida ze Wstępem i w opracowaniu Kazimierza Brauna – już dzisiaj! Edycja zawiera sztuki pełnospektalowe, napisane przez dojrzałego poetę i myśliciela uważanego za jednego z prekursorów polskiej literatury modernistycznej.

 

Aktor, Za kulisami – Tyrtej, Pierścień Wielkiej-Damy, Kleopatra i Cezar to dzieła przez czytelników oraz badaczy dwudziesto- i dwudziestopierwszowiecznych uznawane za najwybitniejsze dokonania Norwida w dziedzinie dramatu. Czwarty wieszcz – jak chyba żaden z jemu współczesnych – zdawał sobie sprawę ze związków teatru z życiem publicznym, pragnął tworzyć dramaty sceniczne, mogące wchodzić w dialog z codziennością czytelników i widzów.

 

Opracowania tomu podjął się Kazimierz Braun – wybitny badacz dzieła Norwida oraz reżyser teatralny i telewizyjny, o którym Wiesław Rzońca napisał: Trudno sobie wyobrazić osobę bardziej predestynowaną do tego, by przygotować reprezentatywny wybór dojrzałych dramatów Norwida niż Kazimierz Braun. Rozległa wiedza, co się tyczy realiów życia poety, świadomość edytorska oraz intuicja praktyka – reżysera i doświadczonego pedagoga – zaowocowały śmiałą wizją Norwida-dramaturga, który na terenie teatru, analogicznie jak w dziedzinie poezji, miał wyznaczać kierunki rozwoju dwudziestowiecznego polskiego dramatu poetyckiego.

 

Premiera kolejnej książki z serii Biblioteka Narodowa, Wyboru pism Kazimierza Wyki w opracowaniu Pawła Mackiewicza, już wkrótce!

Wróć