PL EN

Na daleką metę obliczona… – stulecie serii Biblioteka Narodowa

Powiem bardzo osobiście, że jestem dumna, iż mamy w naszej kulturze coś tak wspaniałego i doniosłego jak Biblioteka Narodowa. I gdyby z jakichś powodów wysyłano mnie na bezludną wyspę, poprosiłabym sprytnie o wszystkie jej publikacje. Miałabym dość lektury do końca życia – pisała Olga Tokarczuk w księdze jubileuszowej poświęconej najstarszej, najcenniejszej i najbardziej rozpoznawalnej serii wydawniczej w naszym kraju.

 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy czytający Polak i każda czytająca Polka zna charakterystyczne białe książki z secesyjnym wieńcem na okładce i że niemal wszyscy miłośnicy literatury przynajmniej raz w życiu trzymali w ręku jeden z sześciuset pięciu wydanych dotychczas tomików BN. W roku 2019 mija sto lat od powstania serii, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydawana była nieprzerwanie: najpierw w Krakowie, następnie we Lwowie, a po wojnie, aż do dziś, we Wrocławiu.

 

Stulecie serii to najlepszy moment, żeby spojrzeć na cały dorobek Biblioteki Narodowej, zastanowić się nad jej burzliwą historią, miejscem w kulturze, a także nad fenomenem jej niezwykłej żywotności i popularności. I tak też się stało! W ostatnich dniach nakładem naszego Wydawnictwa ukazał się ponad sześćsetstronicowy tom Biblioteka Narodowa 1919–2019. Księga jubileuszowa serii, w której Czytelniczki i Czytelnicy znajdą m.in. szczegółową historię serii, wypowiedzi okolicznościowe osobistości polskiej kultury oraz kompletny katalog serii. Do sprzedaży trafił także pierwszy z dziesięciu e-booków z wzorcowymi tomami BN – Poezje wybrane Bolesława Leśmiana w opracowaniu Jacka Trznadla!

 

Z okazji jubileuszu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, od roku 1933 wydawcy Biblioteki Narodowej, odbyła się uroczysta gala oraz panel dyskusyjny, podczas którego wystąpili m.in. Stanisław Bereś, Grażyna Borkowska, Jerzy Bralczyk, Stefan Chwin, Marek Krajewski, Katarzyna Meller, Ewa Paczoska, Ryszard Krynicki, Wiesław Rzońca, Eustachy Rylski, a także wielu innych znakomitych gości.

 

Główne obchody jubileuszu BN-ki już za nami, ale Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia tempa! Już jutro ukaże się najnowsza książka z serii Z Kraju i ze ŚwiataTrzy opowieści Césara Airy w przekładzie Tomasza Pindla i z posłowiem Marka Bieńczyka. Serdecznie polecamy!

Wróć