PL EN

„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny Jana Tomkowskiego – premiera!

W czasach gdy ciesząca się największym prestiżem filozofia stała się ekscentryczna i nieprzewidywalna, któż mógłby jeszcze wierzyć, że uda się ocalić stosowane dotychczas definicje i zachować ustalone niegdyś granice między pojęciami. Interesujące nas słowa „książka” i „księga” funkcjonowały przed stu czy dwustu laty nieco inaczej, choć niekoniecznie w opozycji. Pisarze tworzyli „książki”, mniej czy bardziej wybitne, lecz pochodzenie „ksiąg” ginęło w mroku niewiedzy. Biblię, Koran albo Talmud uważano dość zgodnie za Księgi, ale nikt nie nazywał ich książkami […]. W dzisiejszych czasach słowo „Księga” używane jest przez poetów i prozaików tak często, ze jego hieratyczny sens uległ kompletnej dewaluacji – pisze Jan Tomkowski w niezwykłym i pełnym śmiałych tez tomie Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny!

 

Dziś książki zawierające w tytule słowo „księga” idą wręcz w tysiące – komentował niegdyś Bogdan Banasiak. I miał oczywiście rację. Terminu tego w kolejnych częściach Pana Tadeusza używa także Adam Mickiewicz. Ale czy dziś jeszcze można epopeję czytać jako Księgę? I czy kiedy rozmawiamy o Księdze, mamy na myśli to samo, co miał na myśli twórca, Księgę pisząc? A może słowa te zlały się w jedno?

 

Na te i na wiele innych pytań dotyczących Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza odpowiada Tomkowski w zbiorze esejów, który już dzisiaj trafia na księgarniane półki!

 

Serdecznie polecamy!

Wróć