PL EN

Wybór poezji Zbigniewa Herberta w BN już jesienią!

2018-06-25

28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta – jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, którego twórczość jest stale tłumaczona, publikowana i czytana na całym świecie. A już jesienią w serii Biblioteka Narodowa ukaże się Wybór poezji Herberta ze Wstępem i w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak.

 

Upadają mocarstwa, zmieniają się ustroje, przemijają literackie mody – głos Herberta w całym tym zamęcie nie przestaje mówić o nas samych rzeczy niezwykle ważnych – pisał o twórczości autora Struny światła Stanisław Barańczak. Mimo że poezja Herberta wyrasta z doświadczenia historii, nie jest zakorzeniona w dziejowym „tu i teraz”, a bohater liryczny – najpełniej reprezentowany przez Pana Cogito – przyjmuje rolę uważnego obserwatora, świadka i komentatora. Silna więź z dziedzictwem antyku sprawia, że twórczość poety ma wymiar uniwersalny: pozostaje zawsze ważna i zawsze aktualna.

 

W obszernym wyborze Czytelnik znajdzie wszystkie najważniejsze wiersze i prozy poetyckie Herberta, a Wstęp i opracowanie Małgorzaty Mikołajczak okażą się znakomitym przewodnikiem po najciekawszych wątkach i tematach tej liryki.

Wróć