PL EN

Klucz do zrozumienia Portugalii – premiera Mgławicy Pessoa Ewy Łukaszyk już dzisiaj!

Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności jest już w księgarniach! Wykłady i interludia Ewy Łukaszyk są nie tylko opowieścią o twórczości literackiej Portugalii, ale przede wszystkim wyjątkowym, niemal antropologicznym spojrzeniem na kulturę, historię i współczesne problemy tego kraju.

 

W Portugalii nie ma nic wielkiego – pisze Łukaszyk – nie ma nawet nic dużego. […] Zaskakująco mała jest wieża w Belém, zaledwie dwukondygnacyjna strażnica u ujścia Tagu. Mały jest kościół Hieronimitów, z rzędem wąskich drzwiczek konfesjonałów, w których udzielano rozgrzeszenia członkom załóg morskich wypraw. Nawet pałac królewski w Sintrze, gdzie rezydowali władcy epoki świetności, ginie w cieniu dwóch wieńczących go kuchennych kominów. Cała duchowa i intelektualna tragedia Portugalii wynikła z nieumiejętności akceptacji tej skali, a najwybitniejsi twórcy wyróżniają się właśnie sposobem potraktowania tego problemu.

 

Obiegowy, zaczerpnięty z kart pocztowych wizerunek Portugalii nie znajduje odzwierciedlenia w jej literaturze i kulturze: to twórczość pełna goryczy i ekspresji, zmagająca się z poczuciem braku, niedostatku, pustki oraz wstydu po dawnym, kolonialnym imperium.

 

Serdecznie polecamy!

Wróć