PL EN

Kolejny tom w serii Biblioteka Narodowa! Zapowiedź Fachowca Wacława Berenta

2018-05-02

W najbliższym czasie nakładem naszego Wydawnictwa ukażą się aż dwa tomy Biblioteki Narodowej! Najpierw, 14 maja, odbędzie się premiera długo zapowiadanego Doktora Faustusa Thomasa Manna, a już kilka tygodni później wydamy Fachowca – debiutancką powieść Wacława Berenta ze Wstępem i w opracowaniu Iwony Rusek.

 

Po upadku powstania styczniowego do głosu doszło pokolenie młodych Polaków, które swój światopogląd opierało na ideałach pozytywizmu. Hasła „utylitaryzm”, „praca organiczna” czy „praca u podstaw” były powszechnie propagowane na łamach prasy i w literaturze. Uległ im także Kazimierz Zaliwski, główny bohater i narrator Fachowca. Poprzez jego historię Berent konfrontuje postępowe tezy z rzeczywistością, a także uwypukla konieczność zrozumienia siebie jako jednostki.

 

Obok dogłębnej analizy mechanizmu oszustwa, którego ofiarą padają młodzi, Berent na przykładzie swego bohatera pokazuje, że można nie tylko wyzwolić się z posłuszeństwa wobec cudzego egoizmu, lecz także stworzyć siebie jako indywidualność – pisze Rusek we Wstępie do wydania z serii Biblioteka Narodowa.

 

Fachowiec Wacława Berenta ukaże się już w pierwszej połowie czerwca!

Wróć