PL EN

Ofiary „filmoznawczej rzeźni” – Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej Michała Piepiórki już w sprzedaży!

Już dziś na księgarniane półki trafia najnowszy tom z serii Na Jeden Temat, w której ukazują się napisane w przystępny sposób monografie poświęcone mniej znanym zjawiskom z historii polskiej kultury.

 

W 2017 roku cykl zainaugurowała książka Dominiki Skiby Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie, opowiadająca o zapomnianym obliczu krajowego romantyzmu międzypowstaniowego. Kolejny tom z serii, Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989 Agaty Szydłowskiej, poświęcony był liternictwu i jego nieoczywistej roli w kształtowaniu tożsamości narodowej. W książce Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanna Majewska przypominała twórczość i biografię Stefana Grabińskiego, lwowskiego autora literatury niesamowitej, którego pisarstwem inspirował się m.in. Stanisław Lem.

 

Teraz do tego grona dołącza tom Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej Michała Piepiórki.

 

W książce tej – pisze Piepiórka – przyglądam się uważnie sposobom, w jaki nasze filmy fabularne nakręcone po 1989 roku opowiadają o zmieniającej się Polsce. Interesują mnie przede wszystkim te aspekty życia, na które wyraźnie wpłynęła transformacja gospodarcza: stosunek do pracy, rozwój przedsiębiorczości, napływ zachodniej popkultury, wzmożony konsumpcjonizm. Jednak polskiej kinematografii przyglądam się w sposób szczególny. Bardziej niż od strony formalnej filmy interesują mnie ze względu na dającą się z nich wyczytać wiedzę kulturową. Moim celem jest stworzenie mentalnej mapy polskiego społeczeństwa okresu transformacji.

 

W swojej nowatorskiej, przenikliwej i napisanej z prawdziwą pasją monografii Michał Piepiórka analizuje zarówno fabuły uznane, jak i popadające w zapomnienie. Często to właśnie te drugie – ofiary tzw. filmoznawczej rzeźni – mówią nam o Polsce, także dzisiejszej, rzeczy nowe i zaskakujące.

 

Polecamy!

Wróć