PL EN

Radio Wolna Europa w listach – premiera!

2018-12-13

Dziś na księgarniane półki trafił drugi tom cyklu Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa pod redakcją Rafała Habielskiego. Publikacja zbiera korespondencję Jana Nowaka-Jeziorańskiego z lat 1952–1975 z jednym z liderów PPS poza krajem Adamem Ciołkoszem oraz znakomitym publicystą Aleksandrem Bregmanem.

 

Korespondencja – pisze we wstępie Habielski– czynność permanentna, miała dla nich nie tylko wymiar komunikacyjny. Była podstawowym narzędziem pracy, ale także wyrazem obywatelskiej powinności, świadectwem reakcji na bieg wypadków i sposobem artykułowania poglądów, deklaracją zamierzeń.

 

Zebrana korespondencja to bogaty i zajmujący zapis szczegółów współpracy pomiędzy Nowakiem a dwoma spośród kluczowych współpracowników Rozgłośni Polskiej RWE. Obok kwestii dotyczących Radia, dokumenty zawierają m.in. przenikliwą ocenę politycznej działalności emigracji (korespondencja z Ciołkoszem) oraz poglądy Nowaka w sprawie stosunków polsko-niemieckich (listy z Bregmanem).

 

Tomy pierwszy i drugi Dokumentów i materiałów… można już zamawiać na naszej stronie internetowej. Kolejne dwie książki z cyklu, prezentujące korespondencję Nowaka z Edwardem Raczyńskim oraz wybrane audycje kulturalne i historyczne Rozgłośni Polskiej RWE, ukażą się w 2019 roku. Więcej informacji już wkrótce!

Wróć