Koala Lukasa Bärfussa w serii Z Kraju i ze Świata

2017-04-29

Po świetnie przyjętej przez krytykę i czytelników książce Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 Alexandra Klugego, która ukazała się końcem 2016 roku, przyszedł czas na kolejny tom w naszej prozatorskiej serii – Z Kraju i ze Świata. Z przyjemnością ogłaszamy, że już w czerwcu nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukaże się powieść Koala autorstwa Lukasa Bärfussa

Ossolińskie konstelacje – polecamy recenzję książki W czwartek o szesnastej… w „Tygodniku Powszechnym”

2017-04-18

Lektura tego zbioru pozwala odsłonić najbardziej inspirujący wymiar etymologii anachronizmu, który znaczy przecież tyle, co „niezgodność w czasie”. […] Anachroniczność okazuje się tu kluczowym elementem teraźniejszości rozumianej jako ekran, na którym wyświetlają się dawne obrazy, przebrzmiałe języki czy zdezaktualizowane sposoby myślenia. Bez tak pomyślanego anachronizmu nie będziemy w stanie zrozumieć tego, co dzieje się tu i teraz.

Zapraszamy na dyskusję wokół Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w serii Biblioteka Narodowa!

2017-04-08

Jeśli nie zrobisz poezji, która będzie nową formą egzystencji ludzkiej, to funta kłaków wszystko niewarte. Wówczas będziesz rozkładał poetyki zastane, będziesz kontestatorem poetyckim, będziesz się interesował językiem poetyckim, czyli zostaniesz znów literatem. A ty zastałeś sytuację niepodobną do niczego w ogóle, sytuację, jakiej nigdy nie było – mówił Tadeusz Różewicz.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują:

Dariusz Sośnicki
dariusz.sosnicki@ossolineum.pl

 

Redaktor naczelny Wydawnictwa

 

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 97

 

Sekretarz redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktor prowadząca

 

Stanisława Trela
stanislawa.trela@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 87

 

Produkcja książek

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. 510 456 537

 

Promocja książek

 

Szczepan Kulpa
szczepan.kulpa@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 203

 

Sprzedaż książek