PL EN

„Precyzyjny splot różnych głosów”, czyli nagranie spotkania z Małgorzatą Łukasiewicz, Pauliną Małochleb i Piotrem Pazińskim

17 września o godzinie 18.00 we wrocławskim Klubie Proza odbyło się spotkanie poświęcone najnowszej książce z serii Z Kraju i ze Świata – wyborowi próz Christine Lavant, zatytułowanemu Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji.

Rzucając kamieniami w milczące anioły – premiera Historii zapisanej na drzwiach i dwóch innych opowieści Christine Lavant w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz

Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści Christine Lavant to – jak zauważał Adam Lipszyc – książeczka niewielka, lecz niezwykle intensywna, całkowicie wolna od pseudoliterackiej paplaniny, opowiadactwa czy opisywactwa. To znowu literatura w stanie czystym. Premiera tomu już dzisiaj!

Christine Lavant i Hanns Zischler – wrześniowe spotkania z książkami Wydawnictwa Ossolineum

W nadchodzących tygodniach zapraszamy na dwa spotkania poświęcone wydanym przez nas książkom. Pierwsze dotyczyć będzie zbioru próz Christine Lavant, Historii zapisanej na drzwiach i dwóm innym opowieściom, który ukaże się w serii Z Kraju i ze Świata. Drugie, połączone z pokazem filmów – esejowi Kafka idzie do kina Hannsa Zischlera.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach dziewięćdziesiątych Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2014 wróciło w jego struktury.

Pierwszym dyrektorem Wydawnictwa we Wrocławiu był Julian Pelc, który pracował w ossolińskiej oficynie jeszcze przed wojną. W późniejszych latach kierowali nią m.in. Ignacy Pochwicki, Jan Trzynadlowski, Eugeniusz Adamczak. Po włączeniu Wydawnictwa Ossolineum w struktury Zakładu pierwszym redaktorem naczelnym został Dariusz Sośnicki, który ukształtował obecny profil oficyny, inicjując serie: Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania oraz Na Jeden Temat.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. Publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W Wydawnictwie pracują

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl

 

Redaktor Naczelna

 

Aleksandra Wróblewska
aleksandra.wroblewska@ossolineum.pl
tel. +48 71 335 64 97

 

Sekretarz Redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktor Prowadząca

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. +48 575 625 888

 

Redaktor Prowadzący

 

Alicja Kliber
alicja.kliber@ossolineum.pl
tel. +48 71 371 95 93

 

Marketing i Promocja

 

Łukasz Ragan
lukasz.ragan@ossolineum.pl
tel. +48 570 639 333

 

Sprzedaż Książek

 

Zbigniew Wołek
zbigniew.wolek@ossolineum.pl
tel. +48 601 739 030

 

Magazyn Książek