Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc – zapowiedź

2018-03-18

Na początku było zdumienie” – tak zacząłbym pierwszy rozdział swej autobiografii. Cudowność życia i jego przejawów, zagadkowość zdarzeń, owa dziwność, o którą potrącamy niemal na każdym kroku, kazały mi patrzeć na świat w zaraniu dni rozszerzonymi od zdumienia oczyma dziecka, przepoiły uczuciem lęku i podziwu twórczość lat młodzieńczych, wywołując męską zadumę dzisiaj, gdy zbliżam się do czterdziestki… – pisał Stefan Grabiński w 1926 roku. Książka Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat Joanny Majewskiej ukaże się nakładem Wydawnictwa Ossolineum już 25 kwietnia!

Zapraszamy na praktyki!

2018-03-09

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza studentów na praktyki lub staż w Wydawnictwie Ossolineum! W naszej oficynie pracują specjaliści branży wydawniczej, którzy chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem. Będziecie mogli zobaczyć, jak powstaje książka, a dzięki współpracy z innymi działami ZNiO zrozumiecie, na czym polega wyjątkowość Ossolineum.

O literach, które nie biorą się znikąd – spotkanie z Agatą Szydłowską

2018-03-01

Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie z Agatą Szydłowską, autorką książki Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989, które odbędzie się 14 marca o godz. 17.00. Rozmowę poprowadzi Piotr Rypson – krytyk i historyk sztuki, twórca publikacji o projektowaniu graficznym w Polsce.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują:

Dariusz Sośnicki
dariusz.sosnicki@ossolineum.pl

 

Redaktor naczelny Wydawnictwa

 

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 97

 

Sekretarz redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktorka prowadząca

 

Aleksandra Żuberek
aleksandra.zuberek@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 196

 

Redaktorka prowadząca

 

Stanisława Trela
stanislawa.trela@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 87

 

Produkcja książek

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. 510 456 537

 

Promocja książek

 

Szczepan Kulpa
szczepan.kulpa@ossolineum.pl
tel. 570 639 333

 

Sprzedaż książek