PL EN

Miasto zgruzowstałe – zapowiedź książki Sylwii Chutnik z serii Na Jeden Temat

Jak wygląda miasto wyłaniające się z ruin? Jak żyją jego mieszkańcy? Co słyszą w domach, zakładach pracy, na ulicach? Co jedzą, jak się ubierają, jak spędzają czas wolny? Dziesięć lat po wyzwoleniu i tuż przed odwilżą Warszawa była miastem w stanie zawieszenia. Między między oficjalnym optymizmem a pragnieniem wolności niezadekretowanej żadnym aktem komunistycznej władzy toczyło się życie, o którym, jak pokazuje Sylwia Chutnik, wiemy zaskakująco mało.

#czytajlatem z Wydawnictwem Ossolineum

Wakacyjny sezon urlopowy to znakomity czas, by korzystając z chwili odpoczynku zagłębić się w lekturze. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla naszych Czytelniczek i Czytelników wyjątkową promocję, w ramach której zachęcamy do zakupu pakietów, składających się z uważnie dobranych do siebie tytułów. Zestawy jeszcze do końca lata można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach za pośrednictwem naszej księgarni internetowej.

Wydawnictwo Ossolineum elektronicznie

Choć kochamy dobrze zaprojektowane książki papierowe, to doceniamy też praktyczność wydań elektronicznych, niezrównanych na przykład w podróży. W czasach pandemii i osiągającego apogeum handlu wysyłkowego, trudno też nie zauważyć faktu, że nie generują one odpadów wiążących się z tradycyjnymi paczkami. Dlatego też stale poszerzamy naszą ofertę e-booków.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl

 

p.o. Redaktor Naczelny

 

Aleksandra Wróblewska
aleksandra.wroblewska@ossolineum.pl
tel. +48 71 335 64 97

 

Sekretarz Redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktorka Prowadząca

 

Jarosław Woźniak
jaroslaw.wozniak@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 187

 

Redaktor Prowadzący

 

Agata Kempczyńska
agata.kempczynska@ossolineum.pl

 

Asystentka Redakcji

 

Alicja Kliber
alicja.kliber@ossolineum.pl
tel. +48 884 695 333

 

Marketing i Promocja

 

Łukasz Ragan
lukasz.ragan@ossolineum.pl
tel. +48 570 639 333

 

Sprzedaż Książek

 

Zbigniew Wołek
zbigniew.wolek@ossolineum.pl
tel. +48 601 739 030

 

Magazyn Książek