
Rok 2020 w Wydawnictwie Ossolineum – podsumowanie
Mimo że w okresie trwania pandemii nie zabrakło nam sił do pracy ani entuzjazmu, to jednak ostrożność i życzliwość wymusiły na nas kilka kompromisów: niektóre książki ukazały się później niż było to planowane, inne dopiero będą miały swoje premiery. Niemniej w ciągu ostatnich miesięcy na półki księgarni trafiło łącznie dziesięć nowych tytułów opatrzonych logotypem Wydawnictwa Ossolineum; przygotowaliśmy także wiele wydań elektronicznych.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Spokoju, radości i dużo czasu na czytanie najlepszej literatury życzy swoim Czytelniczkom i Czytelnikom Redakcja Wydawnictwa Ossolineum. Na te święta przygotowaliśmy specjalne rabaty na wybrane książki. Promocja trwa do 31 grudnia 2021!

Obrazy bardziej żywe niż w kinie – premiera eseju Kafka idzie do kina Hannsa Zischlera w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz
Byłem w kinie. Płakałem – pisał w Dziennikach Franz Kafka. Nic dziwnego, że autor Procesu, sam lub w gronie przyjaciół, chętnie bywał w kinematografie: szybko rozwijająca się wówczas sztuka filmowa miała dla współczesnych pisarzowi mesmeryzujący urok, pobudzała wyobraźnię i wpływała na zmysł estetyczny kolejnych pokoleń.
O NAS
Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.
W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.
Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.
Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W Wydawnictwie pracują
Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl
Redaktor Naczelna
Aleksandra Wróblewska
aleksandra.wroblewska@ossolineum.pl
tel. +48 71 335 64 97
Sekretarz Redakcji
Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 128
Redaktor Prowadząca
Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. +48 575 625 888
Redaktor Prowadzący
Jarosław Woźniak
jaroslaw.wozniak@ossolineum.pl
tel. +48 884 695 333
Redaktor Prowadzący
Alicja Kliber
alicja.kliber@ossolineum.pl
tel. +48 71 371 95 93
Marketing i Promocja
Łukasz Ragan
lukasz.ragan@ossolineum.pl
tel. +48 570 639 333
Sprzedaż Książek
Zbigniew Wołek
zbigniew.wolek@ossolineum.pl
tel. +48 601 739 030
Magazyn Książek