PL EN

Myśl wcale szczęśliwa… – premiera tomu Muzeum Lubomirskich 1823–1940. Zbiór malarstwa Beaty Długajczyk i Leszka Machnika

2019-12-02

Już dziś do sprzedaży trafia pionierska monografia pierwszego muzeum publicznego w Galicji – Muzeum Lubomirskich we Lwowie! Autorzy przyglądają się nie tylko zbiorom malarstwa, ale też księgom inwentarzowym, katalogom, warunkom przechowywania kolekcji czy metodom konserwacji. Słowem: podpatrują funkcjonowanie muzeum także „od kuchni”.

Tego kraju jestem piekielnie ciekaw – premiera Wyboru pism Kazimierza Wyki w serii Biblioteka Narodowa

2019-11-07

Wydawnictwo Ossolineum nie zwalnia kroku! W najbliższych tygodniach nakładem naszej oficyny ukaże się kolejnych pięć książek papierowych i aż jedenaście e-booków. A już dziś swoją premierę ma długo wyczekiwany Wybór pism Kazimierza Wyki ze Wstępem i w opracowaniu Pawła Mackiewicza. To blisko tysiąc stron krytycznoliterackich pasaży, pełnych niespotykanej erudycji, śmiałych tez i – co nie mniej ważne – lekkości.

„Żadnej powolności” – premiera Trzech opowieści Césara Airy w serii Z Kraju i ze Świata

2019-11-06

Czym się może zakończyć wyprawa ojca i syna na lody w Rosario w latach pięćdziesiątych i co czeka argentyńskiego pisarza na stypendium w Warszawie trzy dekady później? Co połączy niefortunnego literata z japońskim zabójcą i dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomymi, gdy się jest nastolatką z Buenos Aires i wraca do domu inną drogą niż zwykle? Każda próba parafrazy czy streszczenia musi zakończyć się fiaskiem.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują

Dariusz Sośnicki
dariusz.sosnicki@ossolineum.pl
tel. 71 371 95 01

 

Redaktor naczelny

 

Magdalena Łachacz
magdalena.lachacz@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 97

 

Sekretarz redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktorka prowadząca

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 196

 

Redaktor prowadzący

 

Beata Nawrotkiewicz
beata.nawrotkiewicz@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 87

 

Produkcja książek

 

Alicja Kliber
alicja.kliber@ossolineum.pl
tel. 884 695 333
 

 

Marketing i promocja

 

Łukasz Ragan
lukasz.ragan@ossolineum.pl
tel. 570 639 333

 

Sprzedaż książek