PL EN

Przerwa w wysyłce zamówień

Uwaga! Informujemy, że książki zamówione w naszej księgarni między 30 czerwca a końcem lipca będą wysyłane w sierpniu. Czytelników pilnie potrzebujących wydanych przez nas tomów zachęcamy do odwiedzenia księgarń stacjonarnych oraz innych sklepów internetowych.

E-booki na wakacje

Do naszej oferty e-booków dołączyły właśnie Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w opracowaniu Aliny Kowalczykowej oraz zjawiskowa powieść Berg Ann Quin w doskonałym przekładzie Jerzego Jarniewicza i z posłowiem Katarzyny Bazarnik. Już wkrótce do wydanych przez nas książek elektronicznych dołączą kolejne nowości z serii Sebald oraz Z Kraju i ze Świata. 

Wzorcowe tomy serii Biblioteka Narodowa

Być może nie wszyscy pamiętają, ale na stulecie serii Biblioteka Narodowa w 2019 roku przygotowaliśmy kilka e-booków z cyklu „Wzorcowe tomy BN”. Nadal można je kupić w okazyjnej cenie, a następnie raczyć się klasyką polskiej literatury wprost z ekranu komputera, telefonu lub czytnika.

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach dziewięćdziesiątych Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2014 wróciło w jego struktury.

Pierwszym dyrektorem Wydawnictwa we Wrocławiu był Julian Pelc, który pracował w ossolińskiej oficynie jeszcze przed wojną. W późniejszych latach kierowali nią m.in. Ignacy Pochwicki, Jan Trzynadlowski, Eugeniusz Adamczak. Po włączeniu Wydawnictwa Ossolineum w struktury Zakładu pierwszym redaktorem naczelnym został Dariusz Sośnicki, który ukształtował obecny profil oficyny, inicjując serie: Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania oraz Na Jeden Temat.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. Publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W Wydawnictwie pracują

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl

 

Redaktor Naczelna

 

Jakub Sęczyk
jakub.seczyk@ossolineum.pl
tel. +48 71 335 64 97

 

Sekretarz Redakcji

 

Darek Foks
dariusz.foks@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 196

 

Redaktor Prowadzący

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktor Prowadząca

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. +48 575 625 888

 

Redaktor Prowadzący

 

Paweł Szroniak
pawel.szroniak@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 187

 

Redaktor Prowadzący

 

Agata Kempczyńska
agata.kempczynska@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 291

 

Produkcja Książek

 

Jacek Kryński
jacek.krynski@ossolineum.pl
tel. +48 71 344 44 71 w. 203

 

Sprzedaż Książek

 

Zbigniew Wołek
zbigniew.wolek@ossolineum.pl
tel. +48 601 739 030

 

Magazyn Książek