PL EN

Czwarta powieść Berenta w serii Biblioteka Narodowa – premiera

2018-06-19

Fachowiec nie jest książką wyłącznie o upadku ideałów, jak czasem się sądzi. Kreując postać głównego bohatera – uwiedzionego postępowymi doktrynami, dobrze zapowiadającego się literata, który postanawia podjąć pracę w fabryce, by wytwarzać użyteczne wszystkim przedmioty – Berent pokazuje, jak ważne jest poznanie i zrozumienie siebie.

Na początku było zdumienie – spotkanie z Joanną Majewską, Maciejem Płazą i Robertem Dudzińskim

2018-05-30

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 17.00. O twórczości i biografii lwowskiego fantasty, początkach współczesnej noweli gotyckiej oraz znaczeniu Grabińskiego dla literatury polskiej rozmawiać będą: autorka tomu Joanna Majewska, prozaik i tłumacz Maciej Płaza oraz znawca kultury popularnej Robert Dudziński.

Doktor Faustus Thomasa Manna w serii Biblioteka Narodowa – premiera

2018-05-29

Doktor Faustus Thomasa Manna to jedna z nielicznych książek w historii literatury, którą „interpretowano”, jeszcze zanim ukazało się jej pierwsze wydanie. Gdy tylko rozeszła się wieść, że autor Czarodziejskiej góry pracuje nad kolejnym dziełem, od razu zaczęto określać je jako utwór o losie i przeznaczeniu Niemiec, tożsamości narodu niemieckiego oraz kryzysie kultury. Premiera Doktora Faustusa w serii Biblioteka Narodowa już dzisiaj!

Zobacz więcej

O NAS

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Powołane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z myślą o publikowaniu opracowań historycznych i literaturoznawczych będących wynikiem pracy naukowej nad zbiorami Ossolineum, szybko stało jednym z najważniejszych ośrodków polskiego życia wydawniczego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Ossolineum było m.in. wyłącznym wydawcą książek Henryka Sienkiewicza. W 1933 roku odkupiło od Krakowskiej Spółki Wydawniczej serię Biblioteka Narodowa, publikującą klasykę polską i światową w opracowaniach wybitnych literaturoznawców. Seria ukazuje się w Ossolineum do dzisiaj.

Po wojnie Zakład Narodowy im. Ossolińskich został przeniesiony do Wrocławia. Od 1953 roku działał jako placówka Polskiej Akademii Nauk, a Wydawnictwo, posiadające oddziały w kilku miastach, stało się potentatem na ówczesnym rynku, zwłaszcza w dziedzinie książki naukowej. W latach 90. Wydawnictwo skomercjalizowano, w 2007 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich został jego większościowym właścicielem, a w roku 2013 wróciło w jego struktury.

Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, sięgamy po to, co w literaturze wartościowe i ambitne. Zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia. W kilku seriach wydawniczych publikujemy współczesną eseistykę i prozę, klasykę, literaturę naukową i popularnonaukową; propagujemy także historię i bieżącą działalność Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

W Wydawnictwie pracują

Dariusz Sośnicki
dariusz.sosnicki@ossolineum.pl

 

Redaktor naczelny

 

Renata Łukaszewska
renata.lukaszewska@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 97

 

Sekretarz redakcji

 

Anna Krzywania
anna.krzywania@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 128

 

Redaktorka prowadząca

 

Aleksandra Żuberek
aleksandra.zuberek@ossolineum.pl
tel. 71 344 44 71 w. 196

 

Redaktorka prowadząca

 

Stanisława Trela
stanislawa.trela@ossolineum.pl
tel. 71 335 64 87

 

Produkcja książek

 

Karol Poręba
karol.poreba@ossolineum.pl
tel. 510 456 537

 

Promocja książek

 

Szczepan Kulpa
szczepan.kulpa@ossolineum.pl
tel. 570 639 333

 

Sprzedaż książek